A new slate of environmental champions for New Mexico

It’s been a roller-coaster ride for the nation, but many New Mexico candidates who stand for climate solutions, justice and equity have emerged victorious. 

You elected 63 of the Sierra Club’s 77 endorsed candidates. Thank you for everything you did to elect a historic slate of women and candidates of color, including the nation’s second female-majority legislature and the nation’s first all-woman-of-color U.S. House delegation.

And thanks and congratulations to every candidate, win or lose, who put in an extraordinary amount of work under very difficult circumstances to make New Mexico a better place for us all.

Sierra Club Rio Grande Chapter endorsements

(Only contested races listed)

State Senate
District 5 – Leo Jaramillo won
District 8 – Pete Campos won
District 9 – Brenda McKenna won
District 10 – Katy Duhigg won
District 11 – Linda Lopez won
District 12 – Jerry Ortiz y Pino won
District 13 – Bill O’Neill won
District 14 – Michael Padilla won
District 15 – Daniel Ivey-Soto won
District 16 – Antoinette Sedillo Lopez won
District 17 – Mimi Stewart won
District 18 – Bill Tallman won
District 19 – Claudia Risner
District 20 – Martin Hickey won
District 21 – Athena Christodoulou
District 22 – Harold Pope won
District 24 – Nancy Rodriguez won
District 25 – Peter Wirth won
District 26 – Jacob Candelaria won
District 28 – Siah Correa Hemphill won
District 29 – Paul Baca
District 30 – Pam Corodova
District 31 – Joseph Cervantes won
District 33 – Denise Lang-Browne
District 35 – Neomi Martinez-Parra
District 36 – Jeff Steinborn won
District 37 – William “Bill” Soules won
District 38 – Carrie Hamblen won
District 39 – Liz Stefanics won

State House
District 10 – Andres Romero won
District 11 – Javier Martinez won
District 12 – Brittney Barreras won
District 13 – Patricia Roybal Caballero won
District 14 – Miguel Garcia won
District 15 – Day Hochman-Vigil won
District 16 – Antonio “Moe” Maestas won
District 17 – Debbie Armstrong won
District 19 – Sheryl Williams Stapleton won
District 21 – Debbie Sariñana won
District 22 – Jessica Velasquez
District 23 – Daymon Ely won
District 24 – Liz Thomson won
District 25 – Christine Trujillo won
District 26 – Georgene Louis won
District 27 – Marian Matthews won
District 26 – Melanie Stansbury won
District 29 – Joy Garratt won
District 30 – Natalie Figueroa won
District 31 – Julie Brenning
District 33 – Micaela Cadena won
District 35 – Angelica Rubio won
District 36 – Nathan Small won
District 37 – Joanne Ferrary won
District 38 – Karen Whitlock
District 39 – Rodolpho “Rudy” Martinez
District 40 – Roger Montoya won
District 41 – Susan Herrera won
District 42 – Kristina Ortez won
District 43 – Christine Chandler won
District 44 – Gary Tripp
District 45 – Linda Serrato won
District 46 –  Andrea Romero won
District 47 – Brian Egolf won
District 50 – Matthew McQueen won
District 52 – Doreen Gallegos won
District 57 – Billie Helean
District 59 – Kimble Kearns
District 65 – Derrick Lente won
District 68 – Karen Bash won

Public Regulation Commission
District 1 – Cynthia Hall won
District 3 – Joseph Maestas won
PRC amendment 1 – Yes won

Bernalillo County Commission
District 4 – Wende Schwingendorf

Sandoval County Commission
District 2 – Leah Ahkee-Baczkiewicz
District 4 – Alexandria Piland

Grant County Commission
District 5 – Harry Browne won

Doña Ana County Clerk
Amanda López Askin won

Valencia County Clerk
Aurora Chavez

Federal races
U.S. Senate – Ben R. Luján won
U.S. House District 1 – Deb Haaland won
U.S. House District 2 – Xochitl Torres Small
U.S. House District 3 – Teresa Leger Fernandez won

No matter what the results across the nation, we have a diverse, smart and energetic team ready to build a better world.
Richard Barish, Sierra Club Rio Grande Chapter Political chair

A new slate of environmental champions for New Mexico